❯     ❯   Dehlizdekiler - Sokaktan Distopik/Gerçek Hikayeler (2016)

Favori Dehlizdekiler - Sokaktan Distopik/Gerçek Hikayeler (2016)

Dehlizdekiler - Sokaktan Distopik/Gerçek Hikayeler (2016)
Değerlendir:
  • +15
Film Yılı:
Imdb:
-
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
17min
Kategori:
B-Tipi Kara Filmi

Distopyalar çağında etkisini gün geçtikçe artıran karanlık…

Sokağın renklerini tek tek yutan, hapseden karanlığın içinde birbirlerinden kopuk hayatları ile renklerini var ederek yaşamaya çalışan insanlar…

An’ı tutsak etmiş, karanlık muhafızların karşısında renklerini yansıtmaya ve birliktelikleri ile ahenk oluşturmaya çabalayan insanların gerçekliğine dair bir hikaye; Dehlizdekiler.

Her ne kadar filmde anlatılan tüm kişi ve kurumlar hayal ürünü olsa da iktidarın elinin değdiği yerde distopya tarafından kuşatılmış hayaller gerçek hayatlara dönüşebiliyor.

İktidarın zincirlerinden kurtulmuş hayallerin gücünün, an’ı zapteden gerçekliği ve hayatları dönüştürebileceği inancı ile..

Densizlik

Densizlik günümüz dünyasının kültür birikintisinde boğulmuş, hızlanarak kaybolmuş yaşamlarımızın sesi yankılandıkça yankılanmaya devam edebilsin diye oluşageldi. Sokaklardan sökülüp atılmış yaşamlarımızla, slogan bile atamaz haldeki bizlerin derdini söyleyebilmek için densizce yakarmasıydı.

İlk meyvesi olarak Akdeniz Üniversitesi Kısa Film Günleri’nde düzenlediğimiz aktivist video atölyesi vesilesi ile ürettiğimiz “Berkin’in Kahkahası” çıktı ortaya. “Katakulle”ye gelen Berkin ve nicelerinden hırçın bir kahkaha...

Aktivist video varoluşu gereği modern dünyanın üzerine saplanmış bir kanca olma çabasındadır. İnsanlara ulaşabilmeyi gaye edindiği için çabuk yayılmak ve hızlı tüketilebilir olmak zorunda olan aktivist video bu yayılmacı ve tüketilebilir yaklaşımı ile rahatsız eder; yayılmacılığı ve tüketebilirliği kendince yavaşlatır. Bugünün imajlarını kayıt altına almak keskinliği, imgelerin etrafında gezinirken, inatla ve düşle, taraf olabilmek gücüdür aktivist video.
  1. Ataol Behram
    ...
    • 18 Haziran 2017 18:21