❯     ❯   Kış Zamanı -Zemestan - it's Winter (2006)

Favori Kış Zamanı -Zemestan - it's Winter (2006)

Kış Zamanı -Zemestan - it's Winter (2006)
Değerlendir:
 • +59
Yönetmen:
Film Yılı:
Imdb:
6,9
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
1h 26min
Kategori:
Tahran’ın kırsal kesimlerinde yaşayan bir aile, her kış hem para hem de ulaşım sıkıntısı yaşamaktadır. Babaları onları geçindirebilmek için uzun yolları kat etmeyi göze almaktadır. Bir gün baba işinden kovulur, ve ailesiyle birlikte ne yapacaklarını bilemez hale gelirler. Bir çare düşünmeye çalışan baba, başka bir ülkeye gidip çalışmaya karar verir. Aradan zaman geçer, ailesi ondan hiçbir haber alamamaktadır. Bu esnada kasabaya bir yabancı gelir; eşi yanında olmayan genç kadından, ve yalnız ailesinden etkilenerek onlarla ilgilenmeye başlar.
 1. Devran
  Devran
  • +2
  Yoksulun halinden kim anlarki.
  Filmin sonundaki sarkiyi cok aradim malesef bulamadim.
  Admin emegine saglik tesekkürler.
  • 15 Haziran 2016 03:32
 2. kenan demir
  Molla kapitalizminin üfürdüğü -biraz da savurduğu- insanlar.Bizde de benzerleri,türevleri sinemasal anlamda ne eksik,ne fazla hatırı sayılır bir sayıda ve şekilde çekiliyor.Bu bazen en alttaki lanetli emekçinin,sınıfsal olmayan basit,mütevazi insani talepleri meselesinde,bazen de,bu insanlar üzerine küçük-burjuva aydın çelişkilerinden biçimin,minimalizmin,kaçış sinemasının dibine vuran züppe bir -çöküşün estetiğini oluşturma- çabası olarak perdeye aksediyor.,bu yorum sineması da artık kabak tadı veriyor.Sorun değiştirmekse,değiştirip,dönüştürmeye yönelik bir yeni sinemanın etik-estetik-ideolojik çatısını kurmanın vakti geldi de geçiyor.İran da ki mollaların ganimeti yankilere,israile yedirmeyelim,biz yiyelim rejimiyle,Türkiye de ganimeti donuna kadar malum güçlere peşkeş çekerken mükafat olarak yağmadan aldıkları rüşvetle semirenlerin ikame ettikleri hayvani -aslında tam tersine insani- kapitalist diktatörlükler arasında nüans farklılıkları var ve sürece dair her iki ülkenin filmlerinin estetik ya da politik birbirinden pek bir farkları yok ve bu mafya kapitalizminin harcı da her iki ülkede aynı,din ve milliyetçilik.

  Tanrı 80 lerde İran ve Türkiye de Marx a galip geldi,rövanşa biraz daha var ama en azından sanatsal-sinemasal ve tabiki de sınıfsal anlamda taşları döşemeye başlamalı,bizim kültürel hamuru yoğurmalı,az biraz da Godard,Pasolini olunmalı..
  • 8 Aralık 2014 07:45
 3. Aytaç Ars
  Bu filmde bir kere daha gördüm ki; İran Sineması bambaşka.
  • 19 Kasım 2014 12:30