❯     ❯   Bizim için Özgürlük - À nous la liberté (1931)

Favori Bizim için Özgürlük - À nous la liberté (1931)

Bizim için Özgürlük - À nous la liberté (1931)
Değerlendir:
 • +10
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
7,7
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
1h 44min
İki dolandırıcı olan Emile ve Louis, hapisten kaçmanın yollarını aramaktadırlar. Sonunda kaçmayı başarırlar, ancak Emile polisler tarafından yakalanır ve yeniden cezaevine yollanır. Louis ise paçayı kurtarmıştır. Montaj hattına dayalı modern bir fabrikanın başına geçen Louis kısa süre içinde dev bir imparatorluk kurar. Emile hapisten çıkınca Louisnin yanına gider. Fabrikadaki sekreter kıza aşık olan Emile, bir dizi komik olayın içinde yer alır. Louisnin kaçak olduğunun anlaşılması ile iki kafadar yeniden yollara düşecektir.
 1. ahmet t
  ahmet t
  • +2
  çok güzel filmler ekliyorsunuz.. bir de tıklayınca izleyebilsek harika olacak..
  • 9 Temmuz 2016 00:18
  1. Root
   Root
   • 0
   Filmde sorun yok. Yinede en kısa sürede daha fazla part eklenecek.
   • 9 Temmuz 2016 00:58
 2. berat4963
  Ünlü Fransız yönetmen Rene Clair'in yönettiği 1931 yapımı başarılı bir film. A Nous La Liberte, yapım yılı itibarı ile sessiz sinemadan sesli sinemaya geçiş dönemlerine denk gelir. Bu dönem yapılan filmlerin çoğunda olduğu gibi bu filmde de hem sessiz hem de sesli film özellikleri bir aradadır. Kimi sahnelerde sessiz filmlerde olduğu gibi diyalog yoktur. Arkada müzikle birlikte oyuncuların beden diliyle bir şeyler anlattığı sahneler ve sesli diyalogların olduğu sahneler bir arada sunulmaktadır.

  Film siyah beyaz, bir müzikal komedi. Yer yer eğlendirmesinin yanında önemli mesajlar da verir. Örneğin hapishanedeki mahkumların ve fabrikadaki işçilerin benzer hayatları, insanların dışarıda da çok özgür olmadığı, bir tür tutsaklık söz konusu olduğunu çarpıcı bir şekilde ortaya koymaktadır. Kimi sahnelerde burjuvaziye de eleştiri getiren film, karşılıksız aşk, dostluk, kapitalizm gibi konularda mesajlar verir. ve bittiği zaman izleyicinin yüzünde bir tebessüm bırakır. İnsan kaybedeceği bir şeyi yoksa işte o zaman özgürdür.

  A Nous La Liberte filmini izlerken çoğu sahnede Charlie Chaplin'in Modern Times filmini hatırladım. Benzer sahneler oldukça fazla. Çoğu kişi Chaplin'in bu filmden esinlendiğini söylese de Chaplin, kendi filmini yapmadan önce bu filmi izlemediğini söylemiştir. Bu konuda yönetmen Rene Clair fikri sorulduğunda, Clair muhteşem bie cevap verir: ''Chaplin benim filmimden esinlenmişse, bundan onur duyarım''.
  • 16 Mart 2016 13:47