❯     ❯   Tarafsız Bölge - No Mans Land (2001)

Favori Tarafsız Bölge - No Mans Land (2001)

Tarafsız Bölge - No Mans Land (2001)
Değerlendir:
 • +40
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
8,0
Film Türü:
Film Dili:
Süresi:
1h 38min
Ciki isimli Bosnalı ve Nino isimli bir Sırp asker düşman hatları arasındaki tarafsız bölgede sıkışmışlardır. Kaçacak bir yerleri ve güvenecek kimseleri yoktur. Birbirine düşman bu iki asker bir yandan birbirlerini yok etmek için fırsat kollarlarken bir yandan da içinde bulundukları trajikomik durumdan kurtulmak için mücadele etmektedirler. Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nde görevli bir asker, kendisine verilen emirleri hiçe sayarak yardımlarına koşacaktır.
2002 yılında en iyi yabancı film dalında OSCAR ÖDÜLÜ; Altın Küre Ödülü ve Cannes Film Festivalinden ödül kazanan film, trajikomik bir savaş dramasını oldukça etkileyici şekilde aktarıyor.
 1. berat4963
  Tarafsız bölge, izlediğim en iyi savaş filmlerinden biri. her şey çok gerçekçi bir üslup ile aktarılıyor.Film, İki cephe arasında, tarafsız bölgede kalan, biri Sırp diğer ikisi Boşnak (Boşnak askerlerden biri bir mayın üzerinde yatmaktadır ve hareket etmesi durumunda havaya uçacaktır) olan üç askerin birlikte geçirdikleri bir günü konu edinmiş.

  Bosna'da Sırpların yaptığı katliam sırasında BM barış gücünün takındığı tavrı çok iyi yansıtıyor. özellikle mayın üstünde yatan Boşnak askerini ölüme terkedip gittikleri son sahne, Avrupa'nın bosnadaki katliama seyirci kalmasını güzel bir şekilde tasvir etmekte.

  Film 2001 yılında en iyi yabancı film oskarı da dahil (sonuna kadar hakederk) bir çok ödül almış

  Aynı zamanda filmin senaryosunu da yazan yönetmen Danis Tanovic'in ilk filmiymiş. ben çok beğendim. kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biri.
  • 22 Aralık 2014 10:31