❯     ❯   Hal ve Gidiş Sıfır - Zéro de conduite: Jeunes diables au collège (1933)

Favori Hal ve Gidiş Sıfır - Zéro de conduite: Jeunes diables au collège (1933)

Hal ve Gidiş Sıfır - Zéro de conduite: Jeunes diables au collège (1933)
Değerlendir:
  • +17
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
7,5
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
41 min
Hal ve Gidiş Sıfır’ın ikinci adı olan ‘Küçük Şeytanlar Okulda’, Carry On (İngiltere’de 1958 ve 1992 yılları arasında çekilmiş 31 filmden oluşan komedi serisi) tarzı, tatlı bir yaramazlık hikâyesini akla getiriyor; ama Jean Vigo’nun klasik kısa filminin şakası yok. Çocukların baskıcı okul kurumuna karşı isyanını anlatan bu öykü, çatıya çıkmış muzaffer küçük şeytanların uçmaya hazırmış gibi göründüğü final sahnesiyle kozmik boyutu pekiştirilen, tam bir gerçeküstücü manifesto.
Bu müthiş film, görecekleri şeye hazır olmayan öğrencileri gafil avlar: çırılçıplaklık, müstehcen ve vücut saplantılı mizah, dine saygısızlık, ısrarcı bir eşcinsel erotizm. Ancak basit ‘gençliğin karşısında otorite’ ikilemini (1968 yapımı serbest yeniden çevrimi lf...’in aksine) kaçınılmaz ve çok aşamalı sapıklık görüşüyle aşar: En eski kafalı öğretmenler bile sapıkça duygular taşır ve içten içe çılgındır.
Cesur kışkırtmalar, içerik kadar, form düzeyinde de kendini gösteriyor: ağır çekim, animasyon ve kamera oyunlarıyla yapılan deneyler olağanüstü ve şaşırtıcı. Vigo, Luis Bunuel ve René Clair’in avangardlığını özümsemiştir ama eşsiz bir estetik form yakalamayı da başarmıştır: mümkün olan her köşe ve boşluktan tuhaf görüntülerin üretildiği klostrofobik bir uzam olan ‘akvaryum çekimi’; işte bir büyü gösterisi olarak sinema.


English; In a repressive boarding school with rigid rules of behavior, four boys decide to rebel against the direction on a celebration day.