❯     ❯   Unutulmuşlar - Los Olvidados (1950)

Favori Unutulmuşlar - Los Olvidados (1950)

Unutulmuşlar - Los Olvidados (1950)
Değerlendir:
  • +20
Yönetmen:
Film Yılı:
Imdb:
8,2
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
80 min
Gösterime girdiği dönemde meksika'yı karaladığı gerekçesiyle çok fazla eleştirilmiş olsa da günümüzde meksika sinemasının en iyi örneklerinden biri olarak görülmektedir.
bunuel' in meksika'da çektiği ilk film olan el gran calavera (1949) filminin başarısı üzerine, yapımcı óscar dancigers bunuel'den bir film daha istemişti. böylece dancigers' in de onayladığı doğrultuda mexico sokaklarında yaşayan yoksul çocukların yaşamının gerçekçi bir biçimde anlatıldığı los olvidados filmi ortaya çıkmış oldu. sokak çocukları ve fakir ailelerden yola çıkan film, bisiklet hırsızları gibi yoksulluk ve çaresizliğe oldukça realist bir açıdan yaklaşmakta ve toplumsal bir eleştiriye varmaktadır.
film, 1950 yılında cannes film festivali' nde en iyi yönetmen ödülünü, ardından 1951'de de en iyi yönetmen, en iyi orijinal öykü ve en iyi senaryo dallarında meksika' nın oscar' ı sayılan golden ariel ve silver ariel ödüllerini kazanmıştır.
  1. emin
    emin
    • +1
    Los Olvidados 1951 Cannes şenliğinde yönetmen ödülü almıştır.Büyük yazar Octavio Paz ...(bunuelin en önemli yanı gerçek üstücülüğü marifetli bir sinema tekniği kullanımı ve üstün bir oyuncu yönetimiyle birleştirerek çekici bir hale getirebilmesidir) demiştir.1900 D-1983 te ölmüştür.aslında bütün yapıtları gerçek bir sinema şölenidir.seyretmekten bıkmayacağınız eserdir.emeği geçenlere teşekkürler.
    • 26 Ekim 2015 12:10