❯     ❯   Viva Zapata ! (1952)

Favori Viva Zapata ! (1952)

Viva Zapata ! (1952)
Değerlendir:
 • +23
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
7,6
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
1h 57min
1900'lerin başında zalim Porfirio Diaz'ın yönettiği Meksika'dayız. Emiliano Zapata toprakları elinden alınan köylülere yardım etmek ister ve kanunkaçağı durumuna düşer. Kardeşi Eufemio ile birlikte başkaldırıp dağa kaçarlar ve devrimci Madero'nun isyancı güçlerine katılırlar.

Madero'nun ordusunda generalliğe kadar yükselen Zapata ve dava arkadaşları savaş alanında çok başarılı olurlar ve Diaz ülke dışına kaçmak zorunda kalır. Artık Madero ve arkadaşlarının yönetimine geçen ülke, devrimcilerin tüm iyi niyetlerine rağmen Diaz zamanından daha iyi yönetilemez. Madero, Zapata ve diğer ileri gelenler kazanan tarafta yer almanın sarhoşluğuyla hareket eden askeri güçlerine mukayet olamazlar. Rakip Huerto'nun adamları Madero'yu öldürdüklerinde, Zapata'ya diğer bir rakip Pancho Villa ile işbirliği yapmaktan başka çare kalmaz.
 1. Mete Demiray
  Köylü Devrimine öncülük eden, Meksika'nın en önemli halk kahramanı EMILIANO ZAPATA'nın hayatı ve mücadelelerini çok büyük bir oyuncu ile işleyen çok iyi bir film. (2 veya 3.ye seyrettim)
  Filmin sonuna doğru köylülere "güç sizsiniz, ben değilim" doğrultusundaki konuşmasını; Türkiye'de yüzyıl geriye dönüşü yaşayan bizlerinde ibret alması için buraya aldım.
  Şunları diyor:
  "Bu sizin toprağınız ama korumanız gerekiyor.
  Eğer korumazsanız uzun süre sizde kalmaz.
  Gerekirse hayatınızla ve gerekirse çocuklarınızın hayatlarıyla.
  Düşmanı hiçe saymayın geri gelecekler.
  Ve eğer eviniz yanarsa yeniden inşa edin.
  Mısırınız mahvolursa, yeniden ekin.
  Çocuklarınız ölürse tekrar üretin.
  Sizi vadiden söküp atarlarsa dağlarda yaşayın, ama yaşayın.
  Hep lider peşinde koştunuz, kuvvetli hatasız adamların.
  Öyleleri yok.
  Sadece siz, kendiniz gibi adamlar var.
  Liderler yok, siz varsınız.
  Kuvvetli bir insan sonsuz kuvvettir.
  Kuvvetli bir adamdan zayıf insanlar meydana geliyor. Kuvvetli insanların kuvvetli adama ihtiyaçları yok."
  (E.ZAPATA)
  Ben bu benzer ifadelerin büyük insan M.K.ATATÜRK'ün millete bir sözündede okumuştum. Oda şöyleydi galiba: "Benim bu kadar söylem ve öğütlerime rağmen, eğer hala bir kurtarıcı lider arıyorsanız, bekliyorsanız dediklerimden bir şey anlamamışsınız demektir."
  • 27 Mayıs 2017 02:26