❯     ❯   Muhteşem Cesetler - Cadaveri Eccellenti (1976)

Favori Muhteşem Cesetler - Cadaveri Eccellenti (1976)

Muhteşem Cesetler - Cadaveri Eccellenti (1976)
Değerlendir:
  • +12
Yönetmen:
Film Yılı:
Imdb:
7,4
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
120 min
Muhteşem Cesetler, 1976 İtalya Fransa ortak yapımı politik gerilim filmidir. Özgün adı Cadaveri eccellenti olan ve ingilizce konuşulan ülkelerde Illustrious Corpses adıyla gösterilmiş olan filmin diğer Türkçe adları bazı kaynaklarda Şahane Cesetler ve Kusursuz Cesetler olarak da geçmektedir. Film Nisan 1987'de 6. Uluslararası İstanbul Sinema Günleri'nde de gösterilmiştir.
İtalya'da adı belirtilmemiş (ama Palermo olduğu çok bellidir) bir kentte yüksek mahkeme yargıçlarının esrarengiz bir şekilde peşpeşe öldürülmelerinden sonra olayı soruşturmakla görevlendirilen müfettiş Rogas (Lino Ventura) olayların üzerini örten sıkı bir gizem ağıyla karşılaşır. Soruşturmayı derinleştirdikçe bu gizlilik ağının sorumlularının önemli politikacılar, parti yöneticileri, üst düzey bürokratları ve askerler olduğunu öğrenir. Daha da vahim olanı gerçeği gizlemek için çaba gösteren bu yozlaşmış seçkinlerin hem sağdan hem de soldan olmalarıdır.
  1. cf.
    cf.
    • +1
    Döneminin İtalya'sına ışık tutan bir politik yapım.Her ne kadar karakterler ve yerler örtülü de olsa apaçık ortada olan hep aynı şey.
    • 28 Kasım 2014 11:01