❯     ❯   Ben Küba'yım - Soy Cuba (1964)

Favori Ben Küba'yım - Soy Cuba (1964)

Ben Küba'yım - Soy Cuba (1964)
Değerlendir:
  • +27
Yönetmen:
Film Yılı:
Imdb:
7,8
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
2h 21min
Ben Küba'yım, yapımcılığını Mosfilm'in yaptığı yönetmenliğini de Mikhail Kalatozov'un üstlendiği 1964 yılı yapımlı Sovyetler Birliği-Küba yapımlı bir filmdir. Film, hem Sovyetler Birliği hem de Küba halkına yeterince iyi ulaşamamıştır. 30 yıl sonra ABD'li film yapımcıları tarafından tekrar keşfedilinceye kadar, neredeyse tamamen unutulmak üzereydi. 1990'ların başlarında Martin Scorsese gibi bazı Hollywood'lu yönetmenler, akrobatik kaydırmalı çekimler ve idiosenkratik mizansen yöntemleri ile filmi tekrar restore ederek çekme yarışı içine girdiler.
Film siyah-beyaz çekilmiş, bazen Sovyet ordusunun kullandığı aşırı kontrastlı kızılötesi fotoğraflar (açık güneşli havada, ağaçları ve tarlaları beyaz, gökyüzünü karanlık gösterme) kullanıldı. Çoğu çekim aşırı geniş açılı olarak çekildi ve sahne geçişleri çok yakındır.

Özet; Film, dört ana epizottan oluşuyor. Sırasıyla, barlarda fahişeliğe zorlanan genç bir kadının; şeker kamışı tarlasının uluslararası bir Amerikan şirketine satıldığını öğrenen ihtiyar bir çiftçinin; emperyalizme karşı isyan bayrağı açan devrimci bir öğrencinin ve son olarak, başta silahlı mücadeleye karşı olsa da, devlet terörü karşısında gerilla harekete katılmayı seçen yoksul bir köylünün hikayelerine tanık oluyoruz. Tüm bu episodlar, Küba’yı temsil eden, şairane dış sesle birbirine bağlanıyor. Yer yer Sovyet propaganda filmlerinin, özellikle de Eisenstein’ın etkisinin hissedildiği filmin en büyük özelliği, devrime giden yolda kahramanlaşan isimlere hiç yer vermeden, tamamen sıradan insanların hikâyelerine odaklanması.