❯     ❯   Resmi Tarih - La Historia Oficial (1985)

Favori Resmi Tarih - La Historia Oficial (1985)

Resmi Tarih - La Historia Oficial (1985)
Değerlendir:
 • +25
Yönetmen:
Film Yılı:
Imdb:
7,8
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
1h 52min
Alicia, yabancı şirketlere danışmanlık yapan hukukçu kocası Roberto ve 5 yaşındaki evlatlık kızları Gaby ile mutlu, huzurlu, güvenli ve refah içinde yaşayan bir tarih öğretmenidir. Mesleğine inançla bağlıdır ve öğrencilerine, belleğin hem insanların hem de toplumların en güçlü dayanağı olduğunu anlatmaya çalışmaktadır.Ancak öğrencilerinin ders kitaplarındaki bilgilere olan güvensizliklerine bir türlü anlam verememektedir. Öğrenciler tarih kitaplarının gerçekleri değil askeri cuntanın yalanlarını anlattığını, Arjantin’in tarihinin öğretmenlerinin sandığı gibi olmadığını söylemektedirler.Bu itirazları gerçekdışı bulan Alicia, yaşadığı Buenos Aires’in sokaklarında neredeyse hiç yürümemektedir, hep otomobilinin içindedir. Kocasıyla birlikte katıldığı davetler dışında bir hayatı yok gibidir. Bir de ara sıra kendisi gibi kadın arkadaşlarıyla şehrin korunaklı lüks kafelerinde gevezelik etmektedir. Alicia, kocasının, erkeğinin ona kurduğu gerçeğin içinde mutlu, mesut yaşamaktadır.
 1. göksel
  göksel
  • +1
  Film gücünü gerçekliğinden alıyor sanırım. Etkileyici. "İnkar edilemeyecek kadar korkutucu bir gerçek"i abartmadan, büyük büyük oyunculuklar göstermeye çalışmadan, büyük nutuklar atmadan, yalın oyunculuklar, çok iyi detaylandırılmış bir senaryo ile bağırıp çağırmadan anlatmış yönetmen. Sorunu çözmeye çalışmamış, tüm gerçekliği ile anlatabilmeyi dert edinmiş kendine. Başarmış da.

  12 Eylül'den sonra bizde de "Cumartesi Anneleri" Galatasaray meydanında kayıp evlatlarının akıbeti öğrenebilmek için yıllar boyunca ellerinde kayıplarının fotoğraflarıyla oturarak, seslerini duyurmaya çalışmışlardı. Keşke bizim de o "Cumartesi Annelerinin" dramını anlayabilecek, anlatabilecek senaristlerimiz, yönetmenlerimiz olsaydı. Gerçeği; böyle yalın, yaşarmışçasına ve saptırmadan ve cesaretle anlatabilselerdi.
  • 2 Aralık 2017 13:12
 2. aahmet yıldız
  filmi ben de bulamadım
  • 12 Temmuz 2015 15:33
 3. sevgifakiri84
  film nerede, görünmüyor?
  • 10 Temmuz 2015 21:59
 4. sibel
  sibel
  • 0
  gücünü yalınlığından,söylenmeyenlerin ve gerçeğin ağırlığından alan bir film.yavaş yavaş içine çekiyor.yaşanan siyasi acıları büyük laflar etmeden kişilerin ruhiyatında anlatan bir film.böylesi de çok daha etkileyici.izlenmeli...sonu da çok vurucu.2
  • 30 Mart 2015 06:04