❯     ❯   Son Emir - The Last Command (1928)

Favori Son Emir - The Last Command (1928)

Son Emir - The Last Command (1928)
Değerlendir:
  • +11
Yönetmen:
Film Yılı:
Imdb:
7,9
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
1h 28min
Kategori:
Rus Çarlık imparatorluğunun Rusya Devrimi ile yıkılışından sonra eksi bir düşman olan fakat başarılı bir yönetmene yıkılan çarlığın sahnelenmesi görevi verilir.
Lajos Biró’nun bir hikayesinden uyarlanan 1928 yapımı sessiz film.
Oscar’da ilk En iyi erkek oyuncu ödülü, The Last Command ve The Way of All Flesh filmlerindeki performansı için Emil Jannings’e verilmiştir.
  1. berat4963
    Emil Jannings, bana göre sinemanın ilk büyük yıldızıdır. Önceleri küçük rollerle Almanyada tanınmaya ve dikkat çekmeye başlayan oyuncu, Der Letzte Mann filmi ile bütün dünyanın tanıdığı bir oyuncu haline gelir. 1920'lerde dünyanın en iyi oyuncusu olarak bilinir. Almanyadan Hollywood'a giden oyuncu Paramount film şirketi ile beş film anlaşması yapar. bunlardan dördü kayıp olup günümüze gelen tek film The Last Command (Son Emir) filmidir. Emil Jannings bu filmdeki performansı ile 1928 yılında ilk kez verilmeye başlanan oskarlardan en iyi aktör ödülünü alır.

    Emil Jannings'in daha önce The Blue Angel, Faust - Eine deutsche Volkssage ve Der Letzte Mann filmlerini izlemiştim. her filminde bir kez daha hayran kalıyorum.

    Bu film ile ilgili tek eleştirim; Rusya ordusunda büyük bir kumandan olan General Sergius Alexander (Emil Jannings)'in Hollywood'da bir figürana dönnüşmesinin inandırıcı bir şekilde anlatılmaması. onun dışında çok iyi bir film olduğunu söyleyebilirim.
    • 11 Şubat 2016 11:33