❯     ❯   Anna Karenina (1967)

Favori Anna Karenina (1967)

Anna Karenina (1967)
Değerlendir:
  • +12
Yönetmen:
Film Yılı:
Imdb:
7,2
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
145 min
Anna Karenina, 2007 yılında TIME dergisince düzenlenen bir değerlendirmede, 125 yazarlık bir jüri tarafından 'gelmiş geçmiş en muhteşem roman' seçilmiştir. Bu görkemli film, yazar Lev Tolstoy’un başyapıtının en başarılı uyarlamalarından biri kabul edilir. Hem görsel hem teknik açıdan son derece başarılı olan bu film, romanın renklerini ve zengin dokusunu sinemada yaşatır.

Güzel aristokrat Anna, tanınmış politikacı Karenin’le yaptığı sevgiden uzak evlilikten dolayı bitkin düşmüştür. Kont Vronsky ile yaşayacağı tutkulu aşk, Anna’nın evliliğini, ailesini ve kocasının kariyerini tehlikeye atacaktır. Üstelik Anna’yı hapseden boğucu ve ikiyüzlü toplum, ona acı bir bedel ödetmeden özgürlüğünü vermeyecektir.
Rusya’nın meşhur film stüdyosu Mosfilm, bu filmde 19. yüzyıl Moskovası üst tabakasının görkemini yansıtmak için hiçbir masraftan kaçınmadı. Görüntü yönetmeni Leonid Kalaşnikof ve aralarında Bolşoy Balesi’nin efsanevi ismi Maya Plisetskaya’nın da yer aldığı muhteşem bir oyuncu kadrosuyla 2,5 yıl bu film üzerinde çalışan yönetmen Zarkhi, Tolstoy’un romanının ruhunu, insancıllığını ve samimiyetini sinemaya kusursuz bir şekilde taşımıştır.
  1. Mete Demiray
    şimdiye kadar çevrilenlerin arasnda en beğendiklerimden birisi... Muhteşem bir romann filmi.
    • 25 Şubat 2016 18:26