❯     ❯   The Red Turtle - Kırmızı Kaplumbağa (2016)

Favori The Red Turtle - Kırmızı Kaplumbağa (2016)

The Red Turtle - Kırmızı Kaplumbağa (2016)
Değerlendir:
  • +21
Film Yılı:
Imdb:
7,6
Film Türü:
Film Dili:
Süresi:
1h 20min
"Geçmiş ya da gelecek yok aslında, zaman öylece asılı duruyor." Michaël Dudok de Wit (Yönetmen)

ÖZET

Oscar ödüllü Hollandalı animasyon film yönetmeni Midhaël Dudok de Wit ve Studio Ghibli güçlerini bu diyalogsuz, sade, ama hipnotize edici animasyon için birleştiriyor! Cannes'ın Belirli Bir Bakış bölümünden Jüri Özel Ödülü'yle dönen Kırmızı Kablumbağa, bir animasyon filmde aradığınız her şeye sahip neredeyse: Büyüleyici mizansenler, aksiyon dolu bir hikâye ve her detayı düşünülmüş gözünüzü alamayacağınız çizgiler. Film, kaplumbağalar, yengeçler ve kuşlarla dolu bir ıssız adaya düşen bir adamın Robinson Cruose gibi hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Midhaël Dudok de Wit'in insanın içini ısıtan neşeli bir öykünün içinde felsefi sorular soran filmi, Ghibli filmlerinin yalınlığının ve içtenliğinin büyüsüne sahip.

FESTİVALLER
2016 CANNES, ATHENS, JERUSALEM, TORONTO, AFI FEST

YÖNETMEN HAKKINDA
1953 yılında Hollanda'da doğan Midhaël Dudok de Wit aynı zamanda bir illüstratör. 1978 yılında West Surrey Sanat Okulu'ndan The Interview adlı filmiyle mezun oldu. En çok bilinen filmi Father and Daughter (2000), başka birçok ödülün yanı sıra En İyi Kısa Animasyon Film dalında Oscar kazandı. Yönetmenin başarısı, tamamı çay ile boyanmış deneysel bir film olan The Aroma of Tea (2006) ve son filmi Kırmızı Kağlumbağa (2016) ile devam etti.


English; Surrounded by the immense and furious ocean, a shipwrecked mariner battles all alone for his life with the relentless towering waves. Right on the brink of his demise, the man set adrift by the raging tempest washes ashore on a small and deserted tropical island of sandy beaches, timid animal inhabitants and a slender but graceful swaying bamboo forest. Alone, famished, yet, determined to break free from his Eden-like prison, after foraging for food and fresh water and encouraged by the dense forest, the stranded sailor builds a raft and sets off to the wide sea, however, an indistinguishable adversary prevents him from escaping. Each day, the exhausted man never giving up hope will attempt to make a new, more improved raft, but the sea is vast with wonderful and mysterious creatures and the islands only red turtle wont let the weary survivor escape that easily. Is this the heartless enemy?