❯     ❯   Ana Yurdu (2015)

Favori Ana Yurdu (2015)

Ana Yurdu (2015)
Değerlendir:
 • +17
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
6,2
Film Türü:
Film Dili:
Süresi:
1h 33min
"Ana Yurdu", annesine duyduğu sevgi ve nefret hisleriyle arafta kalmış bir kadının kendinden ödün vermeyen portresidir. Nesrin, romanını bitirmek ve yazar olma hayallerini gerçekleştirmek için, kısa süre önce ölen anneannesinin İç Anadolu'daki boş köy evine taşınır. Ama gün be gün muhafazakarlaşan annesi Halise’nin beklenmedik ziyareti ve tüm ısrarlarına rağmen dönmeyi reddetmesiyle birlikte Nesrin'in yazma denemeleri ve köy hayatına dair kurduğu hayaller suya düşer. Bu iki kadın, birbirlerinin iç dünyalarındaki en kuytu köşelerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

72. Venedik Film Festivali - Film Eleştirmenleri Haftası
Yarışma Filmi

35. İstanbul Film Festivali - Ulusal Yarışma
FIPRESCI Ödülü, Yarışma Filmi

22. Adana Uluslararası Film Festivali
En İyi Senaryo, En İyi Sinematografi, En İyi Kadın Oyuncu (Nihal Koldaş), SİYAD En İyi Film, Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen

27. Ankara Uluslararası Film Festivali
En İyi Film, En İyi Yönetmen, Onat Kutlar En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu


* 13 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir.
 1. Turuncu
  -spoiler
  Annesinin söylediği şeyler itikadi bir taassubu barındırsa dahi batıl değil. Öğretmen anne, naif ama kibarlığıyla psikolojik şiddet uyguluyor. Kız yazdığı şeyi kafasında bitirmiş, krokisini çizmiş, kitabını salt derinleştirme gayretinde. Öykü nevrotik bir içeriğe sahip. Yazılan şeyi dinleyen her anne endişelenir. Kitap genel geçer toplum beklentilerine hizmet etmese, annenin iç sesi gibi topluma eğitici ve öğretici öğeler barındırmasa dahi sevdiği adamla akıl hastanesinde birlikte olabilmek için gayet akıllıca bir yöntem gözüken altı yaşında ki çocuğunu öldüren bir anneyi anlatmak içinde tuhaf bir motivasyondur pastorel havanın dinginliğini yaşamak için köye gelmek. Filmin sonu ise aşırı irrite edici. Kadın annesinin bilinçaltı endişelerini adeta kendi proveke ederek yaşıyor. Vücudu, ruhu lime lime olmuş bir kadın için okunuyor sala. Bu neyin sağlaması işte orası boş bir kanca ve film hakkında ki tüm zihin yormaları, izlek sürmeleri plastik bir tekme ile uzağa savuruyor maalesef.
  -spoiler
  • 12 Aralık 2018 01:47
 2. Ziyaretçi semih
  sadan kardeşim tabi ki bu filmin beklentilerinin çok altında olması normal. hatta iyi ki de öyle. yoksa kendimi sorgulamak zorunda kalırdım. eğer bu film senin beklentilerini karşılamış olsaydı büyük ihtimalle ben ve benim gibi bu işe, sinema sanatına kafa yoran, bir senaryonun hikayenin çatışmanın ortaya çıkarılmasının ne denli emek isteyen şeyler olduğunu bilen insanların beklentilerini karşılamamış olurdu. üstelik böyle filmler birilerinin beklentilerini karşılamak için yapılmaz. yönetmenin kendi içsel yolculuğu bu. o nedenle çok hoş, güzel bir filmdi emeği geçenlerin ellerine sağlık.
  • 6 Temmuz 2017 17:36
 3. sadan
  sadan
  • -2
  Emeğe saygım sonsuz. Basit bir izleyici olarak beklentilerimin çok altında. Bu gibi yapımlara emek veren arkadaşların haddim olmayarak öncelikle bu toprakların 1000 yıl öncesi tarihine bakmaları, sonrasında bu topraklara müslümanlıkla beraber egemen olan arap kültürünün (ALEVİLER hariç) yarattığı yeni değerleri (değer tanımı o kültüre saygımızdan) kabul eden ANADOLU nun son 70 yıllık kısa geçmişini değerlendirirken atladığı eksiklikler. Bu 70 yılın içerisinde (cumhuriyet sonrasından bahis ediyorum) Varlık vergisi dönemi, 6-7 eylül olayları, maraş çorum, 77 taksim, öldürülen değerler; bence bunlara kafa yormadan film de anlatılmak istenenlere tam ulaşamayız. Filme gelince; Oyunculuklar başarılı, ama abartılacak kadar değil. İzlenmeli mi. TERCİH sizin. TEŞEKKÜRLER SİTE...

  Ha bu arada bir tamamlama, bu arkadaşın yapmak istediği tahlilleri YARGI (Zeki DEMIRKUBUZ) filminde daha net bulabilirsiniz. HADDİM OLMAYARAK bir öneri. TEŞEKKÜRLER SİTE....
  • 18 Nisan 2017 04:40
 4. Ziyaretçi Mehmet
  Dvdrip yok mu root
  • 13 Nisan 2017 01:25
  1. Root
   Root
   • -1
   internette bu şekilde mevcut. Neden sordun?
   • 13 Nisan 2017 12:23
 5. diewelle
  İnanılmaz derecede başarılı, bağımsız türkiye sinemasının yüz akı denecek filmlerinden birisi. bağımsız sinemamızın adeta çağ atladığını işaret edercesine, korkusuzca tabulara, dini öğelere, toplumsal baskılara, hurafe ve yaratılan kadın kültürüne eleştirilerini savurmuş yönetmen. özellikle anne karakterini canladıran nihal koldaş'ın mükemmel oyunculuğu ayakta alkışlanası, eldeki tüm ödüllerin verilesi bir oyunculuk. :)
  öyle ki, aslında anne karakterinin oraya gelişinin en büyük nedeni olan yaşadığı kısır döngüde, kızını bir anlıkta olsa bir kaçış noktası olarak görmesi, bununla birlikte ezilmişliğini ortadan kaldırmak adına otorite olma özlemini yine kızı üzerinden dindirmesi, her ne kadar senaryonun derinliğine yorulacak bir durum olsa da , yine de bu durum nihal koldaş'ın oyunculuğuyla birleşince daha fazla hissediliyor ve anlam kazanıyor filmde. bu film ve toz bezi filmi bağımsız sinemamızda abartısız birer nirengi noktasıdır. sadece bir 'kadın filmi' olarak nitelendirilmesi yönetmen kadar, kanımca izleyiciyi de rahatsız edecektir çünkü bu film sadece kadın, anne, kız evlat ilişkisinin temellerini sarsmakla kalmayıp, gerçekçi, dürüst ve dertleri olan, toplum baskısını karşısına alan bağımsız sinemamıza da yeni bir soluk getirmiştir. Ayrıca kadın karakter tahlilini hiçbir erkek yönetmenin bu kadar iyi yapamayacağına somut bir örnektir. ders diye okutulasıdır. iyi seyirler.
  • 10 Nisan 2017 21:57