❯     ❯   Otobüs (1974)

Favori Otobüs (1974)

Otobüs (1974)
Değerlendir:
 • +88
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
7,7
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
75 min
Otobüs, 1974 yılında, Tunç Okan tarafından çevirilen ve uzun yıllar Türkiye'de gösterimi yasak olan Türk filmi. Bu film o güne kadar oyuncu olan Tunç Okan'ın ilk yönetmenlik denemesidir. Film İsveç'e kaçak işçi olarak götürülen, bir otobüs dolusu köylerinden başka bir şehir görmemiş insanın, Stockholm'e vardıktan sonra başlarından geçenleri (şaşkınlığı, çaresizliği, imkânsızlığı, şokları) Doğu-Batı ekseninde anlatmaktadır. Film müziği Zülfi Livaneli tarafından yapılmıştır.

OTOBÜS, Taormina Altın Charybe, FICC Don Guichot, CIDALC, Santerem ‘en iyi film’, Santerem ‘Kritiklerin en iyi filmi’, Türk Film Kritikleri ‘ yılın en iyi filmi gibi birçok ödüller kazandı. New-York Modern Art Museum tarafından seçildi.
 1. Djorjde Malisic
  Sry for english ,can you pls send me a full movie i want to translete in serbian i love this movie and i want to translate it .
  • 17 Mayıs 2015 13:04
 2. Avrupa
  Avrupa
  • +3
  eskiden böyle Turk vatandaslarinin götune elini sokarmis polisler, bu uygulamalar 1990 lara kadar devam etmis, tabi gönumuzde yok böyle rezillikler, ben 15 kisiden dinledim bu uygulamayi, o insanlar 15 gun kalca agrisi cekmis

  bu filmde tabi anlatilan birde eskiden ne kötu cahillik varmis, bosuna dememisler dusmanin cahil olmasin, iste böyle cok aci seyler yasamis eski cahiller, bizler egitimli oldugumuz icin bunlarin hicbirini yasamiyoruz, dunyada en kötu sey cahillik ve cahil insanlardir
  • 3 Mart 2015 22:34
 3. ülgen
  ülgen
  • +12
  güzel film müzik oldukça etkileyici
  • 20 Şubat 2015 08:27