❯     ❯   Jîn - Kadın (2013)

Favori Jîn - Kadın (2013)

Jîn - Kadın (2013)
Değerlendir:
 • +47
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
7,2
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
2h 2min
Jîn, Reha Erdem'in yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı 2013 yapımı sinema filmidir. Dünya prömiyeri 63. Berlin Film Festivali'nde gerçekleştirdi.

17 yaşındaki bir genç kadın gerillanın örgütten ayrılarak dağdan inişini konu alan film, 15 Mart 2013 tarihinde Türkiye'de gösterime girdi.

Erdem, filmle ilgili şu sözleri dile getirdi: "Kandil’e de Güneydoğu’ya da gitmedim. Ama gerilla fikri evrensel bir durum. Bu film PKK veya PKK’li belgeseli değil. Hiçbir şeyin belgeseli değil. Uydurma bir masal. Ama gerçeğe değdiği tarafları da var. Kendi kendime bir gerilla yaratmadım çünkü adı, sanı ve kostümü var. Yaşanan acı gerçeğe karşı gerçekçi olmayan bir meseleyle tavrımı söylemek istedim." Erdem, filmin ana karakterini "Kadınlar umut, isyan figürleridir. Jîn de gerilla olmaktan, Kürt olmaktan önce kadın, hatta kadın olmakta olan kadın" diye tanımlamaktadır.

Jîn, Kürtçe'de 'kadın' anlamına gelir.

Ödüller;

2013 Adelaide Film Festivali En İyi Film Ödülü
20. Altın Koza Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü
46. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yönetmen Ödülü
 1. eyup
  eyup
  • -1
  filmin sonu açıklayıcı değil ateş açılıyor ama nerden ateş açıldığı belli değil. helikopter olsa ses duyulurdu. havadan ateş açılıyorsa neden ağaca çıkıyor.. son kısmı daha güzel kaleme alınabilirdi...
  • 10 Eylül 2018 19:58
 2. Ziyaretçi jiyan
  iste gerillanin nekadar insan oldugunu ele almis tebrik sonunda daglari secti gerillayi bravooooo
  • 26 Aralık 2016 02:51
 3. toprakcan
  farklı bir bakış açısı var kızın son durumu beni üzdü gercekten izlenmesi gereken bir film bu örgütten kaçıp annesine gitmek istemsi namusu ile para kazanma cabası yol parası falan askere yardım etmesi yazık oldu sonunda gerillanın içinde gercek olan bir yapıt iyi bir film keşke sonunda ilesine kavuşabilseydi
  • 18 Mayıs 2016 07:00