❯     ❯   Sarmaşık (2015)

Favori Sarmaşık (2015)

Sarmaşık (2015)
Değerlendir:
 • +110
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
8,2
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
1h 44min
Sarmaşık gemisi Mısır’dan yük aldıktan sonra tahliye limanına doğru yola çıkar. Sefer devam ederken geminin armatörü iflas eder ve Mısır’a vardıklarında armatörün liman parasını ödemediği anlaşılır, geminin üstünde haciz vardır. Liman yetkilileri gemiyi kimsenin uğramadığı demirleme alanına çekerler.

Mürettebattan gemiyi olası tehlikelere karşı hareket ettirebilecek sayıda kişinin kalması gerektiğini belirtirler. Zabitlerden bir kişi, iki gemici, bir makineci, mutfaktan bir kişi, bir usta gemici ile beraber toplamda altı kişinin gemide kalması gerekmektedir. Pasaportları ellerinden alınır ve ne zaman biteceği belli olmayan maceraları Mısır açıklarında böylece başlar.

Hepsinin kalmayı seçişindeki hikaye başkadır. Yolculuğun başında başlayan gruplaşmalar zamanla yerini sert tartışmalara bırakır. Yiyecek ve içeceğin iyice azalmasıyla kavgalar büyür ve gemi insanın insanı avladığı bir alana dönüşür.

2015 Antalya Film Festivali
En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu (Nadir Sarıbacak)


*15 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Şiddet ve korku unsurları içerir. Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içerir.
 1. ERAY
  ERAY
  • -2
  Küfür açısından 8.2'lik bir film gerçekten ve o ödülleri kesinlikle diğer filmler daha rezil olduğu için almıştır!
  • 28 Kasım 2018 02:17
 2. berat4963
  Tolga Karaçelik, usta işi bir senaryo ortaya koymuş. Adım adım yükselen gerilim seyirciye çok iyi aktarılmış. Bu gerilimli atmosferin oluşmasında müziğin katkısı yadsınamaz. Filmdeki oyunculuklar muazzam. Film kısıtlı bir oyuncu kadrosuna sahip. Hiç kadın oyuncu olmayan nadir filmlerden biri (12 Angry Men gibi). Her oyuncu rolünü başarıyla canlandırmış. Ama özellikle Cenk karakterini canlandıran Nadir Sarıbacak harikalar yaratmış. Beybaba rolündeki Osman Alkaş da oldukça başarılıdır. Özellikle geminin güvertesine mürettebatı toplayıp azarladığı bir sahne vardır ki oyuncu burada muhteşem bir performans sergiliyor.

  Tolga Karaçelik, filminde otorite(iktidar) kavramını irdeliyor. Bir gemi üzerinden ülkenin fotoğrafını çekiyor aslında. Gemiye yakışan demirlemek değil yol almaktır. Gemi yol aldıkça hiçbir sorun yaşanmaz. Gemi çalışanları kendi işlerini yaparlar. Gemi kaptanı/otorite için herhangi bir tehdit yoktur. Bir ülke düşünün; ülkede ekonomik, eğitim, sağlık, hak ve özgürlükler konularında hiçbir sorun yoksa yani gemi yol alıyorsa, o ülkedeki otorite için herhangi bir tehditten bahsedilebilir mi? Kim , neye karşı çıkacak? Peki ya herhangi bir sebepten gemi durursa ne olur? İşte o zaman sorunlar baş göstermeye başlar. Gemide çalışanlar arasında huzursuzluklar ortaya çıkar. Ast üst ilişkisi ortadan kalkar ve nihayetinde tehdit kaptana yani otoriteye yönelir. Otorite de kendine yönelen tehditi bertaraf etmek için bir takım gayri meşru yöntemlere başvurmak durumunda kalır. Tolga Karaçelik filminde, bütün bunları ustalıkla işler.

  Sarmaşık filminde, her bir karakter toplumun farklı bir kesimini temsil etmektedir. Hikayenin merkezinde Cenk karakteri vardır. Olaylar Onun etrafında şekillenir. Beybaba dedikleri kaptan otoriteyi temsil etmektedir. Filmin en dikkat çeken karakterlerinden biri de Kürt'tür. Onun bir adı yok Ona Kürt diyorlar ve film boyunca neredeyse hiç konuşmaz, Onun bir dili de yoktur.

  Tolga Karaçelik, filminde sarmaşık ve salyangozları metafor olarak kullanmakta. Bu konuda bir röportajında şunları söyler: ''Benim anlatım biçimim, hoşlandığım anlatım biçimi kör göze parmak değildir; Gişe Memuru’nda da öyle, kısa filmlerimde de, yazdıklarımda da… Hep öyleydi yani. Metaforların gücüne inanıyorum. Salyangozların ve sarmaşıkların simgelediği, anlatmaya çalıştığı bir duygu bütünlüğü var ve duygu bütünlüğü kısmında bana çok yardımcı oluyorlar. Çıkarttığında eksik kalmıyorsa ama varlığı da rahatsız etmiyorsa o zaman o dilin içerisine oturduğunu, anlatmak istediğimi de o dilin içerisinde başardığımı düşünüyorum.''
  • 10 Aralık 2016 11:16
 3. strauss
  strauss
  • +2
  sansür nedir ya ? politikfilm emekçileri lütfen yüksek kalite ve sansürsüz eklemeler yapalım, sizden beklentimiz budur. kolay gelsin...
  • 20 Nisan 2016 22:17
 4. ziyaretçi
  sansürsüz ve daha kaliteli sürümü bekliyoruz.
  • 12 Nisan 2016 08:13
 5. Ziyaretçi hakan
  o kadar makaslamadan sonra hiç yüklemeseydiniz daha iyiydi.
  • 10 Nisan 2016 14:14
 6. Ziyaretçi ahmet
  Harika bir film olmuş turkcelltc,v de izlemiştim tekrar izlemdim IMDB de 8 puanı bastım
  • 10 Nisan 2016 11:07
 7. Ziyaretçi Ezgi
  Öncelikle bu film ve diğer tüm güzel filmler için teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

  Yalnız sigaralar buzlanmış, küfürler kesilmiş halde olmayan bir versiyonunu ekleyebilir misiniz?
  • 7 Nisan 2016 15:59
 8. diewelle
  ''Gemide'' tadında bir film izledik ama bu sefer olağanüstücü bir tavır var ve bu filme çok iyi yedirilmiş durumda.
  Ve bir cümle yankılanmaya başlıyor kafamızda film ilerledikçe...

  ''bi' memleket gibidir gemi.
  her şey düzenli ve kontrol altında olmalıdır.
  kaidelere uyulmalıdır; kanunlara, nizamlara...''

  Yine ''Gemide'' filminde olduğu gibi otorite - ülke - halk ilişkisine göndermeler var film boyunca bu da sanırım bizi filme çeken ikinci unsur diyebiliriz. Lakin filmde kaptan (otorite) kötü, caydırıcı ve her ne olursa olsun kaosu önlemek için cezalar kesen bir kavram olarak değil, tam tersi olayları dışarıdan izleyen, hatta kimi zaman olaylardan habersizce hareket eden, bunun yanı sıra mürettebatınında dağılmasını ve kendini kaybetmesini önlemeye çalışan sert bir yapıya sahip. Özetle, Son zamanlarda izlediğim en farklı senaryolardan biriydi. içerisinde farklı öyküler taşımasından olsa gerek bu beni bir seyirci olarak daha fazla tatmin etti diyebilirim. Sanırım Gemide filmiyle aralarındaki en büyük farklardan birisi de buydu. Tolga Karaçelik, karakter tahlillerinde derinlemesine bir yol izlemiş film boyunca ve bu hikayeler birleşip, asıl hikayeyi oluştururken biz çoktan karakterler hakkında gereken bilgiye sahip olmuş oluyoruz ve tadından yenmez bir hal alıyor işte o zaman film. :)
  Emeği geçen herkese teşekkürler, iyi seyirler...


  Yönetmenin, kürdün hayaleti ile ne anlatmak istediğini merak ediyorum açıkçası. Ayrıca Cenk'in hikayesi en etkili sahne ve hikayelerden biriydi kanımca
  • 6 Nisan 2016 06:06