❯     ❯   Theeb (2014)

Favori Theeb (2014)

Theeb (2014)
Değerlendir:
 • +25
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
7,7
Film Türü:
Film Dili:
Süresi:
100 min
Kategori:
“Arap dünyasından çıkan en izleyici dostu film” olarak tanımlanan Theeb’de, küçük bir çocuğun, babasının ölümünün ardından nasıl yetişkine dönüştüğünü izliyoruz; kardeşlik ve ihanet üzerine bir film bu… Yıl 1916, Arap İsyanı başlamak üzere. Kabilede bedevi geleneklerine göre sürüp giden yaşam, bir İngiliz subayın gizemli bir görevle yanlarına gelmesiyle değişir. Theeb’in ağabeyi Hüseyin, Arap çöllerinde yapacağı tehlikeli yolculukta subaya mihmandarlık yapmayı kabul eder. Ancak tuzağa düşerler ve Theeb küçücük yaşına rağmen durumun derhal farkına varır: Hayatta kalmak için, tıpkı adını taşıdığı kurt gibi olmalı, yetişkin olmayı ve güvenmeyi öğrenmelidir.
 1. altan
  altan
  • +1
  Kendi içinde kendini de anlatmış...Suudi Arabistan felsefesini, kendilerini de anlatmış, Osmanlı ile olan kısmını da...Osmanlıyı filmde görmek güzeldi ve o dönemi düşündürttü bana...Başarılı...
  • 23 Eylül 2015 12:31
 2. müslüm korkmaz
  güzel izlenilecek bir film.
  • 23 Eylül 2015 10:07
 3. berat4963
  Naji Abu Nowar'ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığı, etkileyici bir anlatıma sahip güzel bir film. Hikaye 1916 yılında geçiyor.

  ///Filmi izlemeyenler bundan sonrasını okumasınlr, içerikle ilgili bilgi içerir.///
  Theeb ve abisi Hüseyin bir Arap kabilesinde günlük hayatlarını yaşamaktadırlar. Bu rutin yaşamları, bir gün kabileye gizemli bir İngiliz subayın gelmesi ile bozulur. İngiliz subay, yapacağı yolculukta kendisine mihmandarlık(rehberlik) yapması için kabileden bir adam ister. Kabilenin ileri gelenleri Theeb'in abisi Hüseyin'i bu iş için görevlendirirler. Yolculuk başlar. Theeb de gizlice onları takip eder. Theeb'i fark ettiklerinde kabileden iyice uzaklaşmışlardır ve mecburen Theeb'i de yanlarına alırlar. Fakat yol tehlikeler ve tuzaklarla doludur. Film temel olarak bu yolculuk sırasında yaşanan olayları konu edinmiş. Çöl ortasında, bir başlarına hayatta kalmaları çok zor iki insan; biri çocuk(Theeb) diğeri yaralı bir adam. Yaralı olan adam Theeb'in abisi Hüseyini öldürmüş bu sebeple ikisi aslında birbirlerine düşman ama hayatta kalmak için birbirlerine ihtiyaçları var. Bu durum filmde başarıyla anlatılıyor.

  Çölde deve sırtında yapılan yolculukta, çöl şartları çok iyi yansıtılmış. Sıcak hava, su sıkıntısı başarıyla aktarılmış. Filmin temposu, oluşturduğu atmosfer çok başarılı. Ayrıca silahlı çatışma sahneleri çok başarılı çekilmiş.

  Doğrusu filmi izlemeden önce bu kadar iyi bir film beklemiyordum. Beklediğimden çok daha iyi bir film olmuş Theeb. Oyunculuklar çok başarılı, müzikleri çok güzel. Yalnız filmin sonunu beğenmedim. Daha iyi bağlanabilirdi.

  Film, 71. Venedik Film Festivalinden en iyi yönetmen ödülü almış.
  • 20 Eylül 2015 00:13