❯     ❯   Strajk - Die Heldin von Danzig - Grev (2006)

Favori Strajk - Die Heldin von Danzig - Grev (2006)

Strajk - Die Heldin von Danzig - Grev (2006)
Değerlendir:
 • +22
Yönetmen:
Film Yılı:
Imdb:
6,9
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
104 min
Tek bir kişi tarihin yönünü değiştirebilir mi? Değiştiremez. Ne ki, tek bir kişi zorlu bir gelişimin hızlandırıcısı olabilir. Polonya'da Dayanışma Hareketi oluşumunun göz ardı edilen kahramanı Anna Wlastzavsky esin verdiği bu dayanışma destanı tarihsel olgular çerçevesinde Alman usta Volker Schloendorff'un siyasal sinema geleneğini sürdürüyor.

Film, işine kararlılıkla bağlı olmasına rağmen bir iftira yüzünden boşta kalan işçi Agnieszka'yı öykülüyor. Arkadaşları Agnieszka'nın işe geri dönebilmesi için dayanışma içinde greve gider. Beklenmedik biçimde önce tüm tersane, ardından Polonya'daki tüm fabrikalar greve katılır. Dayanışma Hareketi'nin doğuşu artık an meselesidir.
 1. Yavuz Tezcan
  olağanüstü bir film.
  • 17 Ocak 2018 20:50
 2. Tozmik
  Tozmik
  • -1
  Arkadaşlar bu filmde yazdığım yoruma bakarak işçi hareketi diye sol görüşü savunduğunu sanmayın.bu hareket mevcut sovyet sosyalist rejimini devirmek amacıyla kurulan sağ görüşlü bir harekettir.İşçi grevleri ile ilgilidir.ancak sağ görüşü savunan bir harekettir.onu dipnot olarak belirtmeyi unutmuşum.Lech Walesa işçi hareketi önderidir.ama sağ görüşü savunur.
  • 24 Eylül 2015 14:21
 3. Tozmik
  Tozmik
  • +1
  Lech Wałęsa'nın önderliğinde olan bir hareket aslında Solidarność (Gdańsk Tersanesi işçileri arasında kurulan sendika)
  bu işçi sendikasının liderliğini yaptıktan sonra Lech Wałęsa'nın yükselişine şahit oluyoruz.Cumhurbaşkanı seçilmesi gibi.
  Agnieszka gerçek bir karektermi yoksa bir figürmü emin değilim ama Polonya'da isimsiz kadın kahramanlarda mutlaka olmuştur.
  onları onurlandırmak için Agnieszka bir figür olarak yansıtılmış olabilir.amam burda zaten anlatılmak istenen Lech Wałęsa kendi fikirleriyle değilde başkalarının yönlendirmesiyle bu işe kalkışmış olduğudur.burada bir kadından ilham aldığını görüyoruz.
  Filmde kadınlarında grev yada benzeri mücadelelerde rollerinin ne derece önemli olduğunun altı çizilmek istenmiş.
  Polonya Dayanışma Hareketi...Lech Walesa'nın yükselişi...Gerçek olaylardan uyarlanan önemli bir film...
  • 6 Eylül 2015 03:36