❯     ❯   Yakın Plan - Nema-ye Nazdik (1990)

Favori Yakın Plan - Nema-ye Nazdik (1990)

Yakın Plan - Nema-ye Nazdik (1990)
Değerlendir:
 • +39
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
8,2
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
98 min
Ali Sabzian, İran'ın en önemli yönetmenlerinden biri olan Mohsen Makhmalbaf'ın hayranı olan bir sinemaseverdir. Mohsen Makhmalbaf'ın önce yazmış sonra da sinemaya uyarlamış olduğu eserlerden birini otobüs yolculuğu sırasında okurken diğer yolculardan birinin yoğun ilgisine maruz kalır.
Kendisi de Makhmalbaf'ın büyük bir hayranı olan kadın, onun bir eserini okuyan birini görünce kayıtsız kalamamıştır. Kadının bu yoğun ilgisini farkeden Ali, kendisini Mohsen Makhmalbaf olarak tanıtır ve yeni filmi için çalışmalarını devam ettirdiğinden bahseder.
İran'ın, minimalist tarzı ile adından ve sinemasından en çok söz ettiren yönetmenlerinden olan Abbas Kiarostami, yine kendi tarzında çok önemli bir çalışmaya imza atıyor. 1990 yapımı olan film, yönetmenin sinamatografisindeki en önemli çalışmalardan biri olarak kabul ediliyor.
 1. berdibek
  Filmin en güzel yonu gercek yasanmis bir oykuyü icermesi hatta okadar gercek ki Ali Sabzian'in mahkeme savunması direk olarak filme aktarılmıstır. Ancak cok surukleyici bir film oldugunu soyleyemeyecegim.
  • 22 Nisan 2018 12:48
 2. berdibek
  Yakın plan filmini cok begendigimi soyleyemeyecegim. Beni bu filmde kendine ceken tek unsur. Filmin gercek yasanmis bir hikayeyi yansıtmasıydı. Ayrıca kendini yonetmen olarak tanıdan adamın mahkeme ifadesi birebir filme cekilmis, film bu sekilde yayınlanmistir. Bunun yanında insanların tanınmis kisilere olan zaafını, en iyi sekilde filme yansıtmıslar.
  • 21 Nisan 2018 19:08
 3. Leyla Qambarli
  Tesekkur edirem.Mohtesem bir filmdir
  • 11 Aralık 2015 17:45