❯     ❯   Pîvaz - Soğan Belgeseli (2013)

Favori Pîvaz - Soğan Belgeseli (2013)

Pîvaz - Soğan Belgeseli (2013)
Değerlendir:
  • +15
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
-
Film Türü:
Film Dili:
Oyuncular:
ülke:
Süresi:
38 min
Filmde 1990 yıllarda köylerinden göç etmek zorunda kalan insanların 2013 yılında Suriye iç savaşı ile sınırı geçip gelen Kürtlerle birlikte Çukurova, Hatay reyhanlı ve Ankara’nın Polatlı ilçesinde soğan tarlalarındaki sorunlarını anlatıyor.
Pivaz deyince akla gelen ilk şey çok ucuz bir yiyecek, insanlarda ise bir deyim ‘Tu ne hejayi sere pivaz ke’ yani ‘bir soğan başı etmesin’ sözü gelir akla, fakat soğan işçilerinin yaşamı ayrı bir dram filmi konusudur.

2013 yılında yönetmenliğini ve yapımcılığını Bozan Aksoy’un yaptığı ‘PİVAZ’ yakında vizyona giriyor.

Bozan Aksoy, "Bu projede ki amacımız soğan işçilerinin sorunlarını belgesel-film yoluyla insanlara anlatta billmek" dedi.

Uzun bir süre Çukurova’da çekimler yaptık, Hatay Reyhanlı’da çekimler yaptık, Hatay Dörtyol’da çekimler yaptık daha sonra büyük bir cabayla belgesel film haline getirdiklerini söyleyen Bozan, “Bizim amacımız soğan tarlalarında zor şartlarda çadır hayatında bir yaşam sürdüren bu insanların hayatını gün yüzüne çıkartmaktı. Çünkü bu insanlar 90’lı yıllarda köyleri boşalttırılmış gelmişler buralarda çalışmak zorunda kalmışlar. Suriye savaşı başlayınca Suriye’den gelen Kürtlerde çalışmak zorunda kalmışlar soğan tarlalarında ağırlıklı olarak 90’lı yıllarda köyleri boşaltılan insanlarla Suriye’den kaçıp gelen insanların soğan tarlalarında ki çalışma şartlarını çektik. Bu işi çok profesyonel olarak yapmadık. Bu sorunu görüp böyle farklı bir alanda çekmek istedim. Kendi çabamla ve bir kameraman arkadaşla birlikte girdiğimiz bir mücadeleydi. İyi bir film çıkardığımıza inanıyoruz” dedi.

KORUCULUĞU KABUL ETMEDİKLERİ İÇİN PİVAZ TOPLUYORLAR

Bizim burada ki amacımız kesinlikle bir maddi gelir sağlamak için bu filmi yapmadıklarını belirten Bozan, “Bizim tek derdimiz bu insanların yaşadığı sorun, bu sorunun gün yüzüne çıkması bilinmesi belki derdine bir çare bir çözüm bulunur. Bunların çocukları okula gidemiyor. Kadınlar zor şartlarda yaşıyorlar çadır yaşamı ayrı bir dert elektrik yiyecek sıkıntısı bunun bilinmesini istiyoruz. Bu insanların kaderi bu değildir. Bu insanların geçmiş yaşamlarında düzenli bir hayatları vardı. Düşünebiliyor musunuz? Mardin’de bir köyde 200 dönüm arazisi olan bir insan koruculuğu kabul etmediği için Çukurova’da soğan toplamak zorunda kalıyor veya suriye2nin Rakka şehrinde yaşayan bir Kürt kendisinin olmayan bir savaştan dolayı üzerine bomba düşüyor ve bu insanlar kaçıp Çukurova’nın sıcağında soğan toplamak zorunda kalıyorlar ve soğan tarlalarını hayatlarında görmemişler. Bununla belki bu insanların dramını anlatmayı düşünüyoruz. Bu filmimizi nerede olursa göstermeyi düşünüyoruz. Tek amacımız film gösterilsin. Toplumda belki soğan farklı algılanır ama maalesef belki binlerce on binlerce insan çoluk çocuk tarlalarda soğan topluyor. Filmin ismide o yüzden pivaz koyduk” şeklinde konuştu.