❯     ❯   Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri - Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)

Favori Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri - Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)

Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri - Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)
Değerlendir:
  • +15
Yönetmen:
Film Yılı:
Imdb:
7,7
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
1h 50min
Film, tarihin en büyük şirket skandallarından birinin perde arkasını gözler önüne seriyor; Enron skandalında ABD'nin en büyük yedinci şirketinin üst düzey yöneticileri bir milyar dolardan fazla kârla işin içinden çıkarken, yatırımcılar ve çalışanları her şeylerini kaybettiler. Fortune dergisi gazetecileri Bethany McLean ve Peter Elkind'in 'The Smartest Guys in the Room' adlı kitabından yola çıkan film, bir yandan işin iç yüzünü bilen tanıkların anlatılarına yer verirken, edinmesi zor işitsel ve görsel kanıtlar da sunarak, Enron'un tepesindekilerin olağanüstü kişisel lükslerini ve şirket felsefesi kisvesi altındaki ahlaki yozluğu açığa çıkarıyor. Filmin akıllara durgunluk veren son sahnelerinden birinde, Kaliforniya enerji krizini milyonlarca dolar kâr edebilmek için kullanan Enron yetkililerinin zafer çığlıklarını işitiyoruz. Enron yöneticilerinin Amerika ekonomisi üzerinde yarattıkları derin 'domino taşı etkisi'ni birinci elden gözler önüne seren bu sahne, filmin kendisi gibi, tam anlamıyla şok edici.

Ödül : 2005 Sundance ; Deauville, Canal+ Ödülü

"Enron'da çalışan yöneticilerin bir bilimkurgu filmi üzerine çalışan sinemacılara olan benzerlikleri beni git gide daha da büyüledi: Resmen her şeyi uyduruyorlardı."

Alex Gibney (Yönetmen)
  1. Deniz Fidan
    01:10:20 "Edison'un dünyanın en iyi elektrik sistemini kurduğu günden beri..." diye başlayan bir cümle var. Bir defa günümüzün AC yani alternatif akımlı elektrik şebekelerinin fikri Tesla'ya aittir ve bu sistemi bizzat kuran da Tesla'dır. Edison'un yaptığı tek şey çok yakan akkor ampülü ve doğru akımı icat edip 1990'lara kadar bu akkor ampülde tekel oluşmasını sağlamak, AC akımın zararlı olduğunu göstermek için bir fili AC akımla can çekiştirerek öldürtmek, bir idamda ilk kez AC akımın kullanılmaması için lobi yapıp idam mahkumunun olağanüstü can çekişle ölemeyişini izletmek gibi ahlaksızca şeylerdir. Enron, para için yapılan ahlaksızlıkların sadece görünen tek bir yüzüdür. Her Allah'ın gününamusuyla çalışıp evine para götürmeye çalışan insanların üzerinden çeşitli şekillerde alınan paralarla zengin olmaya devam eden sayısız sistem vardır. Sayıları çok olan ama ancak bireysel hareket edebilen güçsüz halk, bir avuç kendini zeki zanneden dolandırıcının kurbanı olmaya devam etmektedir.
    • 18 Kasım 2017 22:15