❯     ❯   Lenin Sosyalizmin Kızıl Şafağı (2012)

Favori Lenin Sosyalizmin Kızıl Şafağı (2012)

Lenin Sosyalizmin Kızıl Şafağı (2012)
Değerlendir:
  • +33
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
6,5
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
1h 27min
Lenin: Sosyalizmin Kızıl Şafağı , Sovyetler Birliği’nin nasıl doğduğunu ve Bolşevik lider Vladimir Lenin'in o döneme katkılarını anlatan belgesel film.
Bağımsız Sinema Merkezi tarafından hazırlanan belgesel film, Ekim Devrimi'nin en önde ismi Vladimir Lenin’i konu almaktadır. Filmde Lenin’in çocukluğundan itibaren tanık olduğu, analiz ettiği ve müdahalede bulunduğu olaylar anlatılmakta ve 19. yüzyıl Çarlık Rusyası'nın balıkçı kasabalarına, Rus göçmenlere ve sürgünlerin siyasi mücadeleyi zor koşullar altında sürdürdüğü çeşitli Avrupa kentlere değinmektedir.
Ekim Devrimi'nin başladığı St. Petersburg ve Moskova sokakları, sert tartışmaların ve ayrışmaların yaşandığı kongreler, I. Dünya Savaşı, önce Çar II. Nikolay sonra da Geçici Hükûmet üyelerinin terk etmek zorunda kaldığı Kışlık Sarayı, Beyaz Ordu ve onu yenilgiye uğratan Kızıl Ordu ve Lenin'in yaşamının sona erdiği Gorki köyü, filmde anlatılan diğer konu başlıklardır.
Ayrıca belgesel filmde Metin Çulhaoğlu ve Kemal Okuyan dönemin koşullarını ve devrimin nasıl gerçekleştiğini ve Lenin'in devrimdeki rolünü anlatmaktadır.
  1. rebi
    rebi
    • -18
    Kominizmi ve uygulamalarını bilmesek neredeyse kurtarıcı olarak bizde inanacatık....tamamen reklam ve paropaganda içeren tek taraflı ve kasıtlı bir belgesel olmuş..yinede seyretmekte fayda var..şimdi ülkemdeki devrimci geçinenlerin nasıl bir hayal aleminde olduklarını daha iyi anlıyorum..
    • 9 Haziran 2016 15:29