❯     ❯   Sözün Farkı (2014)

Favori Sözün Farkı (2014)

Sözün Farkı (2014)
Değerlendir:
  • +14
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
-
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
1h
Tartışması bitmeyen Türkiye'nin her gün konuşulacak, tartışılacak bir sorunu var. Asırlık sorunlar bile çözüm bulmuyor, gündemden düşmüyor; söz tükeniyor, tartışma bitmiyor. Yenisi eskisiyle tartışma gündeminde sadece sıralama değişiyor. Dün, barış ve demokrasi ilk sıradayken, bugün rüşvet ve yolsuzlukla, devlet krizi öncelikle konuşuluyor.

Kabul etmek lazım ki tartışma kültürümüz, çatışma ile hayat buluyor, çatışma ortamından besleniyor. Ve Kürt-Türk, Alevi-Sünni, Laik-İslamcı, AKP-Cemaat örneklerindeki gibi hemen her tartışma, bir çatışma çekirdeğinden kendisine isim buluyor. Gerçeği arayan insan aklının karşılıklı söyleşisi, söz üstüne söz söylemesi, yerini üste kalma çabasıyla sürdürülen bir kör döğüşüne bırakıyor

Peki Türkiye neden ve nasıl tartışıyor? Sözün Farkı belgeseli işte bu soruya yanıt arıyor; münazara ile münakaşa arasında gidip gelen tartışma kültürümüze ışık tutuyor.

Yönetmenliğini Erhan Odabaş'ın danışmanlığını Murat Belge'nin yaptığı ve Levent Dönmez tarafından seslendirilen "Sözün Farkı -Türkiye'de Tartışma Kültürü" belgeselinde; farklı eğilim ve düşüncelere sahip insanlar, gruplar ve partiler birbirleriyle nasıl iletişim kurmalı; nasıl bir dil ve üslup kullanmalı sorularına yanıt aranırken, ayrıca Türkiye medyasının kamuoyunun oluşmasındaki rolü,tartışma ortamına bir zemin hazırlayıp hazırlamadığı da sorgulanıyor.

Sözün kelam niteliğini yitirip, boş bir lakırdıya dönüştüğü, müzakereden ziyade münazaranın ve münakaşanın öne çıktığı günümüz medya ortamından örneklerin yer aldığı "Sözün Farkı" belgeselin de iletişimde ve tartışma zemininde empatinin varlığı ve gerekliliği de irdeleniyor.

Bu çerçeve de gerçeği aramanın, doğruyu bulmanın bir aracı olarak tartışma ve Türkiye'deki tartışma kültürünü anlatmayı hedefleyen Sözün Farkı belgeselin de, farklı temsiliyetlere sahip gazeteci, yazar ve akademisyen; Avni Özgürel, Ayşe Böhürler, Aydın Çubukçu, Ece Temelkuran, Erdoğan Aydın, Ertuğrul Kürkçü, İsmail Beşikçi, Kurtuluş Kayalı, Murat Belge, Mehmet Bekaroğlu, Nuray Mert, Oya Baydar, Ömer Laçiner, Sedef Kabaş, Sırrı Süreyya Önder, Şükran Soner, Taha Akyol, Tanıl Bora, Tuğrul Eryılmaz, Ümit Fırat tarihsel ve güncel sorunları da irdeleyerek Türkiye'de tartışma kültürüyle ilgili can alıcı sorulara yanıt verdiler.