❯     ❯   70-80-90, Masum, Küstah, Fettan (2010)

Favori 70-80-90, Masum, Küstah, Fettan (2010)

70-80-90, Masum, Küstah, Fettan (2010)
Değerlendir:
 • +18
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
-
Film Türü:
Film Dili:
Oyuncular:
ülke:
Süresi:
1h 5min
Türkiye sinemasında kadınlar... Nadiren anlatıcı çoğunlukla konu... Genellikle -erkek yönetmenlerin çektiği filmlerde- neden Masum, Küstah, Fettan ama daima iki boyutlu: "iyi” ya da "kötü”ler? İyilikleri ya da kötülükleri ne kadar sahici? Neden her durumda sözleri dinlenmiyor, onlara inanılmıyor, affedilmiyor ya da cezalandırılıyorlar?

Filmde, Alin Taşçıyan, Arzu Okay, Hülya Uğur Tanrıöver, Lale Belkıs, Agah Özgüç, Ülkü Erakalın ve sinema izleyicileri ile Yeşilçam’ın kadınlara yapıp ettiklerinin, "masum kadınların’ hıçkırıkları arasında nadiren duyulan ‘fettan kadınların’ kahkahalarının izi sürülüyor…
 1. Adil İzleyici.
  Adil İzleyici.
  • +2
  Çok güzel bir belgesel ancak bazı filmler yanlış değerlendiriliyor. Örneğin İFFET filmi bu belgeselde yanlış kullanılmış. Çok önemli bir kadın filmidir İFFET. Bütün tabuları yıkan bir kadın vardır. Ancak gerçekçilikten de kopmamıştır film. İFFET her şeyi aşkı yani tutkusu için yapmıştır. Ancak son sahnede artık kini tutkusunun önüne geçer ve bu belgeselde de eleştirilen o erkek egemen zihniyeti yani o zihniyetin vücut bulmuş hali olan Cemil karakterini öldürür. Bütün pisliğini ortaya çıkarır, havuzun suyuyla. 

  13:55 CUMHURİYET YERİNE DEVLET DEMEK BU KADAR MI ZOR HANFENDİ? BASTIRA BASTIRA CUMHURİYET İDEOLOJİSİ DİYEREK RESMEN YALAN YANLIŞ PROPAGANDA YAPIYOR. CUMHURİYETİN KELİME ANLAMINI DA DEĞİŞTİRİYORLAR. AYRICA O ELEŞTİRDİĞİNİZ CUMHURİYET KADINLARI İNSAN YERİNE KOYDU 1920LERDE. SİZ NE BEKLİYORSUNUZ? DİREK BİNLERCE YILLIK TOPLUMSAL BİLİNCİ DEĞİŞTİRİP GÜNÜMÜZÜN FİNLANDİYA DEMORASİSİNE Mİ DÖNÜLTÜRECEKTİ? KADINLARIN HEPSİ FEMİNİST KURAMI HAYAT FELSEFESİ FALAN MI YAPACAKTI? VAR MI BÖYLE BİR SİHİRLİ DEĞNEK? SANKİ TOPLUM ÇOK İLERİDEYDİ DE CUMHURİYET BUNA MANİ OLDU :) KOMİKSİNİZ. AMA SADECE KOMİK DEĞİLSİNİZ MAALESEF CUMHURİYET DEMOKRASİ DÜŞMANI YOBAZLAR SİYASAL İSLAMCILAR SİZLER GİBİ BOŞ KONUŞAN LİBOŞLAR YÜZÜNDEN GÜÇ KAZANIYOR DAYANAK BULUYOR. VE ÜLKEMİZİN GELDİĞİ DURUM ORTADA. BRAVO HEPİNİZE. YETMEZ AMA EVETÇİLER SİZİ.. GÜZEL BİR AMAÇLA ORTAYA ÇIKAN BİR BELGESEL ÇOK YANLIŞ KİŞİLERE SORU SORMUŞ KONUŞTURMUŞ.. VE BELGESEL AMACINDAN SAPMIŞ. KADINLAR NEDEN CİNSİYETÇİ OLMAYAN SENARYOLAR YAZMIYOR ACABA? NEDEN HALEN ERKEKLERDEN BEKLİYORLAR DÜZGÜN KADIN FİLMLERİ ÇEKMELERİNİ? AYŞE SAŞA'YA, BİLGE OLGAÇA KİM ENGEL OLDU? TEK MEKANDA GEÇEN FAZLA MALİYETİ OLMAYAN BİR FİLM YAZIP ÇEKEMEZLER MİYDİ? MESELA "Jeanne Dielman 23 quai du commerce 1080 bruxelles" GİBİ BİR FİLM. NURİ BİLGENİN ZEKİ DEMİRKUBUZUN, REHA ERDEMİN FALAN ÇEKTİĞİ FİLMLERİ DE GÖRÜYORUZ AYRICA. HEPSİNDE DE YETERİNCE CİNSİYETÇİLİK VAR MAALESEF. ÖFF SAYAFALARCA YAZMAK LAZIM ASLINDA BU KONULARI..
  • 22 Ağustos 2016 04:25
 2. emgo
  emgo
  • 0
  ne yazıkki alaturka sinemadan kurtulma şansımız olmadı. geçmişte Türk sinemasına emeği geçen tıyatro oyuncularının katkısı oldukça fazladır..holivut tarzı sinemasının taklit edilmesiyle,,,sosyal konularında sansüre takılmasıyla iflas etmiştir. tabiki bu arada cinsellik ön plandadır. Batı ülkelerindeki üniversitelerin sinema ve tiyatro dalındaki eğitimi ülkemizde tukaka edilmiştir.(Batı da bir çoğu 1-2 universite mezunudur)Abd nin kültür emperyalizmi yalnız bizim sinemamızı değil Avrupa sinemasınıda sonlardırmıştır..emeği geçenlere teşekkürler.

  alt yapısı olmayan bir ülke ...düşündürücü bir belgesel.teşekkürler.tekrar.
  • 23 Nisan 2016 16:18